
Прочетен: 3232 Коментари: 16 Гласове:
Последна промяна: 27.02.2021 11:28

Когато пораснах, разбрах и колко е било жестоко отношението на тогавашната власт спрямо хомосексуалните. Това още повече ме ужаси – преследване заради любовта към друго човешко същество… Впрочем според мен обичта е била най-силното оръжие в онези години, когато подслушването и малтретирането са били ежедневието.
Винаги, когато някой ми заговори за цената на билетчето за градския транспорт тогава или пък за 14-дневните карти за почивка, настръхвам. Ако срещу тези подаяния някой е съгласен да продаде свободата си, жив ли е изобщо?!
Тоталитарността води до смачкване, до смърт – психическа, физическа, често и двете… За съжаление, тя днес се възражда по света, прикривайки се зад слогана „с грижа за хората“. Затварят се устите на неудобните (арестуването на Навални и негови съюзници + преследването на протестиращите, разпръсквани от руските спецчасти), отнемат се лицензите на критиците (унгарското „Клуб радио“), въвежда се стандарт за правилно /трябва да хвалиш Централния комитет/ и неправилно /не бива да не си съгласен със становището на генералния секретар/ поведение (китайската точкова система за социален рейтинг), ограничават се правата на жените (полските съдебни решения, засягащи абортите са нелогични).
Интересно е, че при СССР религията е била изкоренявана, уважавал се е атеизмът, а днес властта движи с корумпираните владици. Дават им народни пари явно и под масата, а срещу това получават публични хвалебствия – „само те помагат на църквата“, сиреч гласувайте за тях…
Вчера вечерта гледах спектакъла „Назови ме с моето име“, който ме зашемети. Това е първата пиеса, която смело задълбава в непрестанно премълчаваната от всички ни тема за Възродителния процес – този тъй срамен и безобразен акт. Буквално замръзваш от първата секунда на представлението, чудейки се каква е правилната емоция, която да изпитваш – щастие, тъга ли… От една страна присъстваш на сватбата на двама влюбени, но тези влюбени са разделени от предубежденията не само на приятелите им, съседите, но и на фамилиите им, които са разполовили тържеството на две (сякаш парче от сватбената торта, чийто вкус никога няма да бъде истински усетен, защото сълзите капят и не могат да бъдат спрени). Толкова бързо се преминава от фалша към истината, от лицемерието към реалността, че на моменти гримасата не отговоря на чувствата ти. Мимиката ти е засмяна, но вече си разбит душевно…
Представлението е написано от талантливата Здрава Каменова, която е позната на широката публика от участието си в сериала „Откраднат живот“. Режисьор е Благой Бойчев (негов проект е и „Калуня-каля“ по романа на Георги Божинов). На сцената освен Каменова е и Наталия Цекова – горда ромка, която създаде спектакъла за болката на този неразбран и употребяван от политиците етнос „Цигански колела“.
В „Назови ме с моето име“ са включени историите на истински хора, които са били преименувани. Някои от тях са били многократно глобявани, а и удряни, защото са говорили на ромски, на турски. Важно е да уточним, че смяната на имената започва първо с циганите – за тях няма кой да се застъпи, нито къде да се преместят. Следват мюсюлманите – някои избягват в Турция, изоставяйки всичко, което притежават (и в материален аспект, и като спомени), други остават и никога повече не се усмихват, затварят се, изолират се, откъсват се от живота, защото се чувстват убити…
На сцената има едни вентилатори с огромни, грозни, зловещи перки, които толкова силно се въртят, че и онези, които седят на последния ред, замръзват.
Това е също част от истинските истории. Събират се в началото на процеса в Шумен граждани да протестират мирно, просто седейки прави, устоявайки правото си на име, когато милицията постъпва хитро. Вместо да прибегнат до насилие и после да бъдат разнасяни зверствата им из Европа, докарват огромни вентилатори и ги издухват. Струята ги кара да се разотидат…
Милион пъти Ви препоръчвам да изгледате „Назови ме с моето име“ – дори да имате негативно отношение към циганите, към турците заради робството. Ще осъзнаете, че ние, гражданите, сме пионки. Движат ни по полето, напред-назад, наляво-надясно, където искат ни изпращат, каквото искат ни отнемат. Разделяйки се, даваме власт другиму. Сплотяването лекува. Времето не може да върнем, но бъдещето е в нашите ръце.
И за да не се изненадате (не)приятно,предупреждавам, в спектакъла ще чуете гласа ми. Аз разказвам за смяната на името ми. Естествено, по моя воля. Именно, защото днес се казвам така, както го чувствам, осъзнавам какво е да ти лепнат име, което не бие в сърцето ти!
П.П.: За финал, споделям Ви един силен ромски цитат от спектакъла – „Душата ми не може да износи болката от преименуването!“…
Следете Фейсбук страницата на представлението – https://bit.ly/3uA2sAJ.Следващата дата е 31-ви март, Национален студентски дом.

Здрава Каменова и Наталия Цекова в представлението „Назови ме с моето име“; 26-ти февруари 2021 г.
Тагове:
27.02.2021 14:58
Преди това турците в България организираха саботажи от най- долнопробен характер и Тодор Живков така намери за правилно да реши проблема - или тук, или в Турция. А тук- с българско име.
Какво да кажем за потурчените българи - еничари? Турция ни дължи обезщетения да взетите имоти на прогонените българи - бежанци от Егейска Македония и Одринска Тракия и не е платила грош. Записани са били в Агенцията за бежанците на ул. " Малко Търново" 1.
Та този процес си има предпроцес.
Последно са олапали 2 км от река Резовска, наша площ. Живков пак ги беше подбрал, но тогава зад него стоеше СССР.
Може да е грубо, но не е толкова позорно. Къде башибозука има карма да плаща за издевателствата на българите, е-е-е-е-е----много повече.
Прадядо имам комита от Копривщица, спасил се в гръцко.
Не ги жаля!
/Значение на думата признание
мн. признания, ср.
1. Признаване.
2. Думи, с които се признава нещо./
Ама наистина ли други доводи нямате, драги?!
Аз секс нито практикувам, нито коментирам, тъй че не знам защо непрестанно нататък Ви тегли...
Тогава не мисля, че българите са живеели добре - приемам да вярвам на моите близки, но не мисля, че сега Вие, драги, живеете добре в Германия. Ограниченията как са? :D Ние утре сме на заведение, ще дигна тост и за Ваше здраве, с надеждата да разнообразите репертоара! ;-)
моите почитания към дядо Ви, моят прадядо също е бил на война... Уважавам изключително тези достойни мъже, похабили здравето, младостта, съня си в името на родината!
Все пак, обаче ми се струва, че докато големите играчи - политици се ритат, "малките" хора страдат. Насилието е спрямо тях, то все ние, обикновените, плащаме цената...
Тъжно е за всички страни...
моите почитания към дядо Ви, моят прадядо също е бил на война... Уважавам изключително тези достойни мъже, похабили здравето, младостта, съня си в името на родината!
Все пак, обаче ми се струва, че докато големите играчи - политици се ритат, "малките" хора страдат. Насилието е спрямо тях, то все ние, обикновените, плащаме цената...
Тъжно е за всички страни...
Но ако комунистите не бяха одържавили имотите ни и днес ги бяхме продали за строеж на блок, щяхме да сме наистина добре материално.
Никой не гони хората на запад. Те сами искат там, интересно защо не отиват на изток? ;-)
“Колония” днес не сме - получаваме от ЕС в пъти повече, отколкото даваме. Прочетете, осведомете се.
Между 1944-1989 г. бяхме под ботуш, да!
Пак Ви казвам - не се крия, себе съм си, няма от какво да се срамувам.
